NOGA TELESKOPOWA I NOGA STAŁA

RODZAJE NÓG DO PODESTÓW SCENICZNYCH


noga teleskopowa do podestów scenicznych

Podesty sceniczne zawsze montuje się pod ustaloną wysokość, na której zostanie stworzona scena lub estrada. Podest sceniczny składa się z blatu, 4 nóg o ustalonej wysokości oraz z dodatkowych akcesoriów takich jak klamry do nóg lub uchwyty do blatów, oraz kostek samopoziomujących.

Nogi do podestów scenicznych mogą być stałe lub teleskopowe. Nogi stałe stosuje się w montażach wewnątrz budynków o równej powierzchni, gdyż nie ma możliwości wypoziomowania podestów scenicznych na nie równym podłożu ze względu na jeden rozmiar nóg. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w realizacjach na dłuższy lub stały okres. Ze względu na grubość profilu aluminiowego, z których wykonane są stałe nogi do podestów scenicznych, możemy podzielić na lekkie i ciężkie. Stałe nogi lekkie są wykonane z 2 mm profilu aluminiowego, standardowe wymiary takich nóg i ich waga to: 20-40-60-80-100-120-140 cm.Grubość profilu aluminiowego ciężkich stałych nóg do podestów scenicznych wynosi 3 mm poniżej przedział wagowy nóg poszczególnych wielkości 20cm - 120 cm wynosi od 0,415 kg do 2 kg

Zastosowanie tego typu nóg ma swoje plusy i minusy. Pozytywnym aspektem tego rozwiązana jest prostota montażu pod warunkiem prostego i utwardzonego podłoża. 4 Lekkie nogi wytrzymują nacisk 500 kg na 1m2 powierzchni, natomiast ciężkie nogi mogą maksymalnie udźwignąć 900 kg na 1m2.Najlepszym przykładem stosowania tego typu nóg to takie powierzchnie jak parkiety, płytki, panele, gumolit czy betonowe podłogi. Dzięki specjalnym nakładką antypoślizgowym podesty sceniczne nie przemieszczają się i są bardzo stabilne, nie rysując przy tym danego podłoża.

podest sceniczny lekkiKoleją grupą jest noga teleskopowa. Charakteryzuje się dużą swobodą działania dla techników scenicznych ze względu na łatwość ustawienia wysokości i równego wypoziomowania na podłożu o dużych nierównościach, przede wszystkim mowa tutaj o realizacjach na zewnątrz.

Tutaj tak jak w nogach stałych, nogi teleskopowe możemy podzielić na lekkie i ciężkie ze względu na grubość profilu aluminiowego. Do tego warto zauważyć, że obwód nogi to 6 cm x 6 cm i w jeden profil aluminiowy włożony jest drugi o tej samej grubości. Przy profilu 2mm wysokość i waga danej nogi teleskopowej przedstawia się od 0,90 kg do 3,46 kg. Natomiast wysokości i wagi, ciężkich nóg teleskopowych do podestów scenicznych o grubości profilu aluminiowego 3mm mają następujące wielkości: od 1,21 kg do 4,60 kg.nogi do  podestow scenicznych

Przy montażu podestów scenicznych trzeba zwrócić uwagę na to, jaki ciężar będzie miał nacisk każdej 1 nogi z 4 na powierzchnie np. w halach gimnastycznych lub innych lokalizacjach.

Mamy do dyspozycji powierzchnie typu gumolit przy dużym nacisku nogi, której obwód profilu mamy 60 mm x 60 mm może spowodować odkształcenie dlatego też w takich sytuacjach najlepiej stosować podkładki o grubości 8-20 mm i wymiarach 20 cm x 20 cm, aby rozłożyć ciężar równomiernie, dzięki czemu nie zostaną żadne ślady na powierzchni. Należy zwrócić również uwagę na to, aby powierzchnia, na której będą stać nogi była sucha. W szczególności wewnątrz budynków o zabytkowych bądź niespotykanych powierzchniach marmur lub inny dość drogi materiał, z którego wykonane jest podłoże. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż przy dłuższym użytkowaniu sceny np. więcej niż 3 dni pod wpływem nacisku oraz działaniu cieczy, może ona wniknąć w strukturę danej „podłogi”. Przez co może zostawić ciężkie do usunięcia ślady wokół gumowej nakładki.nogi teleskopowe do podestów-scenicznych

Przy realizacjach gdzie na scenie powoduje się duży nacisk warto stosować ciężkie nogi do blatów podestów scenicznych.

Są one o wiele stabilniejsze i wytrzymalsze na wszelkiego rodzaju drgania mówimy tu przede wszystkim o podestach scenicznych, które stosuje się przy warsztatach tanecznych lub maratonach zumby, ekspozycjach samochodów do 3,5t, trybuny dla widzów, estrady pod koncerty, produkcjach filmowych, czy jako powierzchnia pod kamery telewizyjne. Lekkie nogi do podestów scenicznych stosuje się przy budowie sceny pod takie wydarzenia jak: konferencje, targi, fora ekonomiczne, wydarzenia dla dzieci, wybiegi na pokazy mody, podwyższenia na rozdania medali, sceny na imprezy firmowe. Nasza firma chętnie wynajmie podesty sceniczne z nogami na każdej wysokości lub wykona zaprojektowaną według Państwa realizacje.


nogi stała ciężka teleskopowe do podestów-scenicznych lekkie stałe nogi do podestów scenicznych

Noga stałaNoga teleskopowa
noga-stala-2mm-3mm noga-teleskopowa-2-3mm
Rodzaj materiałuStal
Aluminium
Rodzaj materiałuStal
Aluminium
Grubość ścianki2 mm
3 mm
Grubość ścianki2 mm
3 mm
PodstawaTworzywo sztuczne
Guma
PodstawaTworzywo sztuczne
Guma
Wymiar10cm x 3mm
12cm x 3mm
14cm x 3mm
16cm x 3mm
18cm x 3mm
20cm x 3mm
22cm x 3mm
24cm x 3mm
26cm x 3mm
28cm x 3mm
30cm x 3mm
32cm x 3mm
Wymiar30cm - 40cm x 2mm
30cm - 45cm x 3mm
40cm - 60cm x 2mm
40cm - 65cm x 3mm
60cm - 100cm x 2mm
60cm - 100cm x 3mm
60cm - 105cm x 3mm
90cm - 160cm x 3mm
90cm - 165cm x 3mm
100cm - 185cm x 3mm
120cm - 220cm x 2mm
120cm - 220cm x 3mm